اتاق دانش کارنیک

در اتاق دانش ، آخرین مطالب مفید کار و استخدام را رایگان بیاموزید

شغل (job)

به نام خداوند جان و خرد

موضوع مورد بحث : شغل (job)

پیش از همه با بدانیم مفهوم شغل یعنی چه ؟

تعریف شغل :

گروهی از وظایف به هم مرتبط برای به انجام رساندن یک هدف مشخص را شغل می گویند. که در ازای انجام آن به فرد پرداخت می شود. کار عبارت است از وظایف، مسئولیت ها و عناصر عملکردی که

 • تعریف مشخصی دارد
 • انجام شدنی، قابل اندازه گیری و امتیازدهی است.

از دیدگاه وسیع تر، یک کار مترادف با نقش است و جنبه های جسمی و اجتماعی یک محیط کاری را شامل می شود. اغلب افراد خود را با شغل یا نقش خود (کارشناسی ارشد، سرپرست، مهندس و …) شناسایی می کنند و از انحصار یا سودمندی خود انگیزه می گیرند.

تعریف شغل در قانون کار :

 • عبارت از مجموعه وظایف و مسئولیت‌های مرتبط و مستمر و مشخصی است که از طرف سازمان به عنوان کار واحد شناخته شده است.
 • شغل عبارت است از مجموع وظایف و مسئولیت‌های مرتبط و مستمر و مشخصی است که از طرف سازمان امور اداری و استخدامی کشور به عنوان کار واحد شناخته شده باشد.

تفاوت شغل و پست سازمانی :

شغل، مجموعه وظایف و فعالیت هایی است که یک انسان در مدت زمان معینی انجام می دهد. علاوه بر وظایف و فعالیت ها، اختیارات و مسئولیت های شغل هم باید معین باشد

در حالی که پست ، جایگاه در نظر گرفته شده برای یک شغل می باشد. به عبارتی تجمیع قابل توجیه وظایف مشخص شده برای یک فرد انسانی را پست می گویند بنابراین پست مجموعه ای از وظایف و مسئولیت های مرتبط است که انجام خدمات یک فرد را ایجاب می کند.

پست سازمانی ، مجموعه مشخصی از وظایف و مسئولیت ها است، که طبق موازین قانونی بطور مستمر در سازمان، وزارتخانه، موسسه دولتی یا … بوجود می آید و برای ارجاع به یک فرد در حال خدمت در نظر گرفته می شود. سمت می تواند بامتصدی یا بدون متصدی باشد.

تقسیم بندی مشاغل در ایران :

بر اساس تحقیقات انجام شده شغل در ایران به هشت دسته تقسیم می شود که به شرح زیر است :  

 1. رشته امور آموزشی و فرهنگی و هنری (شامل کلیه مشاغل معلّمی ، تدریس ، تولید ادبی و هنری ، روابط عمومی ، تبلیغات ، مطبوعات و رسانه ها ، و … و برنامه ریزی ها و مدیریت های مربوط)
 1. رشته اداری و مالی (شامل کلیه مشاغل حسابداری ، حسابرسی ، اداری ، مالی ، بیمه ، بانکداری ، بورس ، آمار اقتصادی و … مدیریت ها و برنامه ریزی های مربوط )
 1. رشته امور اجتماعی (شامل کلیه مشاغل پژوهش های میدانی روان شناسی و جامعه شناسی و علوم سیاسی و روابط بین الملل و تحلیلگری و آمار اجتماعی و مشاوره و علوم تربیتی و … و برنامه ریزی ها و مدیریت های مربوط)
 1. رشته بهداشتی و درمانی (شامل کلیه مشاغل پزشکی و دندان پزشکی و پیراپزشکی و پرستاری و مامایی و داروسازی و کاربری سیستم های جدید در درمان و بهداشت و تولید داروها و واکسن ها و … و تحقیقات و برنامه ریزی ها و مدیریت های مربوط )
 1. رشته خدمات (شامل کلیه مشاغل دلّالی و واسطه گری و فروشندگی و بازرگانی و توزیع کالا و خدمات و ورزش و توریسم و سرگرمی و تغذیه و ساخت و ساز بنا و حرفه های اصلاح و تعمیر و … و برنامه ریزی ها و مدیریت های مربوط)
 1. رشته کشاورزی و محیط زیست (شامل مشاغل کشت و داشت و برداشت محصول و پژوهش های مربوط به هر مرحله ، پرورش انواع جانوران سودمند و مطالعات وابسته ، دامپزشکی ، گیاه شناسی ، مطالعات جنگل و آب و هوا ، بیابان زدایی ، و … و برنامه ریزی ها و مدیریت های مربوط)
 1. رشته فنی و مهندسی (شامل کلیه مشاغل سخت افزار و نرم افزار صنعت و تکنولوژی ، اختراع و تولید صنعتی ، کارگری صنعت ، کارگاه ها و آزمایشگاه ها ، و … برنامه ریزی ها و مدیریت های مربوط)
 1. رشته فرآوری داده ها (شامل کلیه مشاغل مربوط به اطلاع رسانی ، کتابداری ، تولید نرم افزارهای اطلاعاتی ، گسترش اطلاعات ، شبکه اینترنت ، انتقال و تلفیق اطلاعات ، ارزیابی داده ها ، حفاظت داده ها ، و … و مدیریت ها و برنامه ریزی های مربوط)

شغل های پردرآمد :

حالا در اینجا به ذکر 15 شغل پردرآمد می پردازیم :

1.   حسابداران، مأموران مالیات، و مسئولین امور مالی شرکتها

2.   مدیریت امور شرکت‌های کوچک و کارمندی برای سرمایه‌گذاران اقتصادی

 

3.     دفاتر مشاورین املاک و دلالی خانه و زمین

4.   شرکتهای لیزینگ و اجاره‌ی خودرو و موتورسیکلت

5.   خدمات حقوقی

6.   پزشکان و دندان‌پزشکان

7.   کار کردن در بخش تولید، انتقال و توزیع انرژی در شرکت برق 

8.   دارندگان املاک که ملک خود را رهن و اجاره میدهند

9.   پرستاران و پزشکان خصوصی و پزشکان سلامت

10.                  پزشکان عمومی دارای مطب

11.                  تجهیزات تجاری، ماشین‌آلات صنعتی، لوازم استیجاری و لیزینگ

12.                  کارکنان سازمانهای دینی مذهبی

13.                  خدمات مدیریتی، علمی، فنی و تحقیقاتی

14.                  متخصصین طراحی

15.                  خدمات دفترداری و مدیریت بخش دفتری اداره‌جات

ملاک انتخاب شغل خوب چیست؟

 

 • ابتدا علایق، توانمندی ها، ارزش ها و اولویت های خود را شناسایی کنید. این پرسش ها را در ذهن داشته باشید: من چگونه می خواهم زندگی کنم؟ چه علایقی دارم؟ دوست دارم کجا زندگی کنم و چگونه محیطی را برای انجام کار ترجیح می دهم؟
 • دامنه انتخاب های خود را محدود نکنید، مشاغل دیگری را در نظر بگیرید که می توانید آنها را انجام دهید و به علایق و ارزش های خود توجه کنید .
 • اطلاعاتی درباره مشاغل دیگر جمع آوری و آنها را هم ارزیابی کنید. از خود بپرسید در چه کاری می توانید موفق تر ظاهر شوید؟ کدام شغل بیشتر با خصوصیات شما همخوانی دارد؟ باید شغلی انتخاب کنید که با استعدادها، ارزش ها و علایق شما تناسب داشته باشد. بررسی کنید چه نیازهای آموزشی را می خواهد و جنبه های مثبت و منفی آن چیست؟ با کسانی که در این مشاغل اشتغال دارند گفت وگو کنید.
 • بعد از ارزیابی و تهیه فهرست وقت کافی برای اولویت بندی آنها صرف کنید
 • به نتیجه انتخاب خود توجه کنید ، تصمیم بگیرید و برنامه ای بریزید و اقدام به عملی کردن آن کنید.

عوامل فردی در انتخاب شغل :

 1. انگیزه
 2. بررسی علایق
 3. استعداد

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید