اتاق دانش کارنیک

در اتاق دانش ، آخرین مطالب مفید کار و استخدام را رایگان بیاموزید

چرا آزمون های روانشناسی اهمیت دارد ؟

چندین نامزد شغلی از مرحله مصاحبه با سربلندی بیرون آمده‎اند. تمامی آن‎ها رزومه کاری درخشانی دارند. کدام یک از آن‎ها بهترین گزینه برای محیط کار شما هستند؟ آزمون روانشناسی جواب این سوال خواهد بود.

آزمون روانشناسی معمولاً به یک سری آزمون‎های عددی، شفاهی و استدلالی منطقی و پرسش‎نامه‎هایی در خصوص شخصیت افراد اطلاق می‎شود که هدف استفاده از آن سنجش مهارت‎های روحی و الگوهای رفتاری یک نامزد شغلی است. این تست علاوه بر این‎که می‎تواند مشخص کند هوش نامزد مورد نظر با ادعای او همخوانی دارد یا خیر، می‎تواند عملکرد احتمالی او در آینده در یک محیط کاری به خصوص را نیز پیش‎بینی کند.

انجام آزمون های روانشناسی با هزینه پایین 

طبق گفته کاترینا بولووان، مشاور ارشد شرکت مشاوره منابع انسانی دیویدسون، قیمت بالای این آزمون ها در گذشته باعث دوری شرکت‎ها از آن می‎شد.

او چنین توضیح می‎دهد “شکل سنتی انجام ارزیابی‎های روانسنجی با قلم و خودکار بود و یک روانشناس نتایج را تفسیر می‎کرد.”

اما این روزها، با کمک فناوری پیچیده‎ای، این فرآیند خودکارسازی شده و در نتیجه هزینه آن به مراتب کاهش یافته است.

آزمون‎های روانشناسی پیش‎ بینانه به چه شکل هستند و نحوه عملکرد آن‎ها به چه صورت است؟

به طور خلاصه، آزمون‎های (ارزیابی‎های) روانسنجی از کلان داده‎ها (بزرگ داده یا big data) بهره برده و با استفاده از روش‎های علمی مستعد بودن دریافت یک شغل توسط یک نامزد شغلی را پیش‎بینی می‎کنند.

همانند با بسیاری از حرفه‎ها، در مقایسه با گذشته، امروزه کارشناسان منابع انسانی هر شرکتی داده‎های بیشتری در اختیار دارند (یعنی سیستم‎های مرکزی منابع انسانی، ارزیابی‎ها، داده‎های مربوط به میزان درگیری عاطفی کارمندان با کار و داده‎های خارجی به دست آمده از منابعی مانند فیس‎بوک و لینکدین). ارزیابی‎های روانسنجی پیش‎ بینانه براساس آنالیز داده‎های بسیار مشخص و مهمی از عملکرد در دنیای واقعی تصمیم‎گیری می‎کنند تا این اطمینان به وجود آید که اطلاعات مورد نظر تنها با نقش شغلی خاصی که ارزیابی می‎شود، مرتبط است.  

زمانی که فرد آزمون را به پایان می‎رساند، پاسخ‎ها با مجموعه‎ای از جواب‎ها مقایسه می‎شود و با توجه به “گروه‎های هنجار” (norm groups) در آن زمینه شغلی خاص فاکتورگیری می‎شود. دقت چنین آزمون‎هایی توسط شرکت‎های برتر مدیریت عملکرد مانند Deloitter، تست و اعتباردهی شده است.

بولووان می‎گوید “تحلیل پیش‎ بینانه از ترکیبی از انواع مختلف اطلاعات برای پیش‎بینی عملکرد یک نقش کاری، تیم یا سازمان در آینده، استفاده می‎کند. الزاما، داده‎ها جمع‎آوری، یکپارچه‎سازی شده و الگوها شناسایی می‎شود و با استفاده از این الگوها پیش‎بینی‎ها صورت می‎گیرد”.

شرکت دیویدسون مجموعه‎ای از آزمون‎های روانشناسی پیش‎بینی کننده را از طریق وب‎سایت CVCheck آماده کرده که مناسب تمامی افراد است از مدیران اجرایی شرکت‎ها گرفته تا نیروهای کاری معمولی. آزمون‎ها را می‎توان براساس وظایف شغلی به خصوصی تنظیم کرد. به گفته بولووان، به عنوان مثال آزمون مخصوص یک حسابدار طبیعتاً به تخصص در اعداد و توجه بالا به جزئیات توجه می‎کند.

سوالات ارزشیابی‎ها براساس شغل مورد نظر تعریف شده است و طراحی آن برای سنجش صلاحیت‎هایی بوده که برای رسیدن به آن مقام شغلی مهم است. سوالات مربوط به هرگونه صلاحیت فردی چندین مرتبه به شیوه‎های مختلف پرسیده شده و براساس جواب‎ها به نامزدها امتیاز داده می‎شود.

این آزمون‎ها به شما خواهد گفت نامزد مورد نظر توانایی شناختی (cognitive ability) برای کار کردن را دارد یا خیر و این‎که شیوه او در انجام کار و ارجحیت‎هایش مطابق با این موقعیت شغلی چه در زمان حال چه در آینده است یا نه.

    بلووان در ادامه صحبت‎هایش می‎گوید “مجموعه ارزیابی‎های پیش‎ بینانه ما ثابت شده است که امکان پیش‎بینی عملکرد شغلی را دارد که می‎توان از بین آن‎ها ایمنی، فروش، موفقیت در اداره شرکت، اشتغال و حفظ کارکنان را نام برد. زمانی که فرد مسئول استخدام از مجموعه آزمون‎های ما استفاده می‎کند، او با کمال یقین می‎تواند مطمئن باشد که این تست‎ها اکثر نامزدهای مناسب برای شغل مورد نظر را شناسایی می‎کنند.

گواه این ادعاها آمار است

هم‎چنان به مزایای تست‎های روانشناسی ایمان ندارید؟ براساس آمار جمع‎آوری شده توسط شرکت مشاوره منابع انسانی دیویدسون، شرکت‎هایی که آزمون‎های روانسنجی را در طول فرآیند استخدام نیروی کاری به کار برده‎اند موارد مثبت زیر را تجربه کرده‎اند:

  • کاهش زمان دستیابی به لیست منتخب نامزدها برای گزینش نهایی تا 35 درصد
  • افزایش عملکرد فروش تا 29 درصد
  • کاهش حوادث ناشی از مسائل ایمنی در کار مربوط به افرادی که تازه استخدام شده‎اند تا 51 درصد
  • بهبود کیفیت استخدام‎ها تا بیشتر از 20 درصد
  • کاهش هزینه‎های ارزیابی تا 52 درصد
  • کاهش ترک شغل کارکنان تا کمتر از 20 درصد

بولووان بر این باور است که آزمون‎های روانسنجی می‎توانند برای هر وظیفه شغلی با ارزش باشند و بهتر است در اوایل فرآیند استخدام استفاده شوند.

او می‎گوید “محک زدن لیست نهایی نامزدهای انتخاب شده به نسبت آزمودن دو کاندید برترتان به مراتب روش موثرتری است. مجموعه آزمون‎های ما اجازه می‎دهند که نامزدها از نظر مناسب بودن برای کار رتبه‎بندی شوند و این اطمینان را به وجود آورند که شما با نامزدهایی مصاحبه می‎کنید که مناسب کار هستند.”

دلیل دیگری که بولووان براساس آن تست روانشناسی را پیشنهاد می‎کند این است که این آزمون ها به طور کامل بی‎طرف هستند. او می‎گوید “ارزیابی‎های ما بین سن یا جنسیت فرقی قائل نمی‎شوند. آن‎ها کاملا بی‎طرف هستند.”

 قطعه‎ای از پازل استخدام

مصاحبه‎های حضوری همیشه بخش ضروری از هرگونه فرآیند استخدام است ولی بولووان عقیده دارد آزمون روانسنجی می‎تواند درک عمیق‎تری نسبت به شخصیت هر نامزد را به وجود آورد. او می‎گوید “در مصاحبه‎های حضوری، شما چیزی که نامزد می‎خواهد ببینید، می‎بینید. تست‎های روانشناسی واقعا به انگیزه‎های درونی، ارجحیت‎ها و توانمندی‎های فرد نگاه می‎کنند. این تست‎ها به شما کمک می‎کنند که عمق وجود موضوع را ببینید یعنی چرا و چطور یک فرد تحت شرایط خاصی عمل می‎کند. به عنوان مثال ما میزان اشتیاق آن‎ها برای انجام کار، میزان قدرت تحلیل‎گری آن‎ها و مقدار اطمینان‎پذیری آن‎ها را بررسی می‎کنیم و این‎که در محیط کار چه رفتاری ممکن است از خود نشان دهند.”

بدون شک، انسان‎ها پیچیده هستند و نتایج تست‎ها بایستی با حساسیت بالا تفسیر شود.

بولووان اشاره می‎کند “فقط به این خاطر که شما ممکن است میل قوی به انجام مستقل کار داشته باشید، به معنای این نیست که عملکرد خوبی در یک تیم کاری نخواهید داشت. او در ادامه صحبت‎هایش می‎افزاید با استفاده از تست‎های روانشناسی پیش بینانه شما مجهز به اطلاعاتی می‎شوید که کسب آن‎ها از طریق فرآیندهای سنتی استخدام به سختی صورت می‎گیرد.

به گفته او ” آزمون روانسنجی کلید طلایی حل موضوع نیست اما اطلاعات بسیار با ارزشی را در اختیار شما میگذارد که با دیگر روش‎های استخدام به سختی به دست آورده می‎شوند.”

دیدگاهتان را بنویسید